Zumba Eğitmeni

Zumba, son zamanlarda oldukça popüler olmaya başlayan belli latin adımları ile gerçekleştirilen bir çeşit fitness aktivitesidir. Aktivite hareketli müzikler eşliğinde dans şeklinde yapılmaktadır. Latin müzikleri dışında da her türlü müzikle yapılabilir.

Dans aktivitesini yapan bireyler aerobik egzersizlerle kalori harcarlar. Oldukça eğlenceli geçen zumba derslerinde sosyalite de ön plandadır.

Zumba Eğitmeni Ne İş Yapar?

Başta Latin müzikleri olmak üzere çeşitli müziklerin ritmi ile uyumlu egzersiz eğitimleri veren kişiye zumba eğitmeni denir. Formda kalmak ya da zayıflamak adına her yaştan kimseye eğitim verilmektedir. Dans ve fitnessı birleştiren hareketler eşliğinde zumba eğitimi verilmektedir.

Zumba eğitmeni, hareketli müzikler eşliğinde spor ve dansı başarılı bir şekilde harmanlayarak vücudun farklı bölgelerini çalıştıran hareketlerin yapılmasını sağlamaktadır. Son dönemin en popüler egzersiz türlerinden biri olan zumbaya olan ilginin artması ile birlikte zumba eğitmenlerine olan ihtiyaç da aynı oranda artış göstermektedir. Fitness, plates, yoga, welness stüdyolarında eğitim vermektedir.

Zumba Eğitmeni Nasıl Olunur?

Zumba eğitmeni olmak isteyen kişilerin herhangi zorunlu bir resmi eğitim almaları gerekmiyor. Bunun yanı sıraZumba Fitness LLC kurumunun düzenlemiş olduğu Zumba Basic 1 eğitimini başarı ile tamamlanarak zumba eğitmenliği sertifikasının alınması gerekmektedir. Eğitim süresi 2 gündür.

Ayrıca üniversitelerin BESYO bölümü mezunu ya da grup fitness antrenörü olan kişiler de zumba eğitmenliği yapabilir. Zumbada en önemli ve öncelikli kural, iyi bir müzik kulağına ve ritim duygusuna sahip olmaktır. Bunun yanı sıra alınan zumba eğitmenliği sertifikası ile birlikte zumba eğitmenliği yapılabilir.

Zumba Eğitmeninin Görevleri Nedir?

Başta Latin müzikleri olmak üzere çeşitli müzikler eşliğinde fiziksel hareketler yapılmasını sağlamak amacıyla eğitim veren zumba eğitmeninin görevlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Zumba eğitimi esnasında yapılan tüm egzersiz hareketlerini bilmek
  • Çeşitli müzikler eşliğinde ilgili egzersiz hareketlerini göstermek ve yapılmasını sağlamak
  • Kişilerin zumba eğitimi sonucunda ne elde etmek istediklerini öğrenmek
  • Beklentileri doğrultusunda kişilere ya da gruplara uygun zumba programını seçmek
  • Düzenli olarak yapılan egzersiz programlarının işe yarayıp yaramadığını kontrol etmek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir