Uzay Mühendisliği

Günümüzde Uzay Mühendisliği Modern Çağlar’da en önde gelen en revaçta mesleklerden bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Son zamanların adeta parlayan mesleği haline gelen Uzay Mühendisliği Üniversite tercih sıralamalarında büyük bir yere sahip olmuştur.

Uzay Mühendisliği geleceğin mesleği olarak adlandırılmış olup Uzay Mühendisliği için gelecek geldi gibi ifadeler kullanılmıştır. Ayrıca Türkiye’de de 13 Aralık 2018 tarihi itibari ile Türkiye Uzay Ajansı kurulmuştur. Ajansın kurulmasıyla beraber ülkemizin de uzay çalışmalarında yer alabilecek nitelikte olabileceği görülmüştür.

Uzay Mühendisleri ayrıca temel nitelikteki mühendislik bilgisine matematik ve fizik bilgisine tam olarak sahip olmalıdırlar. Bu niteliklere sahip olan başarılı ve birden fazla yabancı dile hakim olan uzay mühendisleri yurtdışında yer alan uzay programlarında ve NASA kapsamında çalışabilme olanağına sahip olabilmektedirler.

Uzay mühendisleri uzay aracı ve uzay tasarımlarıyla ilgilenmenin yanı sıra bu araçların teknik takibini ve analizini yapmakla yükümlü kişilerdir.

Uzay Mühendisleri Nerede Çalışırlar?

Uzay mühendisliği bölümü temel mühendislik ve geniş çaplı fizik alt yapısı gerektirdiğinden dolayı birçok alanda çalışma olanağına sahip olabilme şansı yakalarlar. Ülkemizde bulunan devlet yapılarında ise çok sayıda Uzay Mühendisi kabul edilmese de yine de devlette çalışma olanağı bulabilen Uzay Mühendisleri mevcuttur.

Fakat; tam anlamı ile günümüzde bazı özel kuruluşlarda Uzay Mühendislerine talep söz konusu olabilmektedir. Oldukça başarılı ve geniş anlamda iş imkanına hakim olan bir Uzay Mühendisi, bu özel sektörde çok kolay iş imkanı bulabileceği düşünülmektedir.

 İş imkânlarının en önemli seçeneklerinin başında ise şüphesiz yurtdışı yer almaktadır. Başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere Uzay ve Havacılık faaliyetleri yoğun bir şekilde Avrupa ve Asya gibi güçlü ülkeler tarafından yürütüldüğü bilinmektedir.

Bu ülkelerin hükümet alanında yapılan çalışmalarda bir iş imkânı sunulabileceği gibi özel sektör tarafından yönetilmiş olan geliştirilmiş nitelikteki uzay programlarında da iş bulma olanağı son derece yüksek hale getirilmiş bir yapıda bulunmaktadır.

Uzay Mühendisi Olabilmek İçin Gerekli Olan Nitelikler

Ülkemizde pek ilgi duyulan bir alan olduğu söylenemez fakat uzay mühendisi olunabilmesi için en önemli şart: Matematiği tam anlamıyla kavramış olmaktır.

Hazırda bulunan teknolojik cihazları tanımak ve yeni teknolojik aletler konusunda tasarım yapmak amacıyla matematik alanına hakim olmak son derece önemli olmaktadır. Uzay Mühendisleri teorik yapıda çalışabilmeleri için temel fizik bilgisine hakim olmaları gerekmektedir. Uzay Mühendisleri pratik alanlarda da çalışmalar yapabilecek nitelikte olmak  Uluslar arası anlamda geçerliliğini koruyan ve Uzay bilimleri alanında eğitim veren üniversitelerden mezun olmak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir