Psikolog

Bilimsel olarak psikolojnin kelime manasını tanımlayacak olursak psikoloji bir ruh bilimdir psikoloğu da “ruhbilimci” olarak tanımlayabiliriz.

Psikoloji yani ruhbilim insan ve hayvan davranışlarını inceleyen bir bilim dalıdır böylelikle psikolog da bu bilimi yapan kişiye denir. Normal dışı davranışları da düzeltmeye çalışan psikologlar ruhbilimci olarak tanımlanırlarken peki buradaki ruhtan kasıt nedir?

Ruh insanda sinir sistemi ve beyinin işleyişini kast eder. Buradaki ruh kavramı dini ve ya mistik anlamından farklıdır. Psikologlar psikolojiyi ilgilendiren konularda bilimsel çalışmalar yapmak ve insanların yaşadığı sorunları çözmek üzere mesleki bilgilerini kullanırlar.

Psikolog Nasıl Olunur?

Psikolog unvanı için ortaöğretimden sonra üniversitelerin psikoloji bölümünden (4 yıllık) mezun olmak gerekir. Mezun olduktan sonra çalışma kurumlarına göre değişmekle beraber çalışma alanı ile ilgili yüksek lisan ve farklı türden sertifikalar istenebilmektedir.

Örneğin Sağlık Bakanlığı Klinik psikoloji yüksek lisansı ile uzman klinik psikolog ve psikolojinin tıbbi uygulamalarında görev alma yetkisi ya da uygulama yapacağı işlemlerle ilgili eğitim almış olma şartı koymuştur. 2014 yılından itibaren atamalar için bu şartlar gerekmemektedir.

Şu an meslek tanımları yönetmeliğinde yazmakta olan bu şartlar ileriki senelerde atanan ya da atanmış olan psikologlardan istenileceği düşünülmektedir.

Psikolog Ne İş Yapar?

Çalışma alanlarına göre değişik görev alan psikologlar çoğunlukla Devlet veya üniversite hastanelerinde polikliniklerde çalışırlar.

Çalışmalar genellikle psikiyatri kliniğiyle beraber hastanelerde yürütülmektedir. Psikiyatri hastalarına zekâ testi, kişilik testi uygulayabilirken terapiye ihtiyaç duyulan durumlarda da grup ya da bireysel terapiler yapar.

Özel danışmanlık merkezlerinde çalışan psikologlar ise evlilik ve aile terapisi, bireysel ve grup terapileri, kişilik ve zeka testleri, çocuk değerlendirme ve gelişim testleri, iş yeri danışmanlığı gibi görevler sürdürürler. Sosyal hizmet alanında çalışan psikologlar sosyal desteğe ihtiyaç duyan aile ve çocuklara danışmanlık hizmeti vermektedirler.

Psikologların Çalıştığı Diğer Alanlar Hangileridir?

 • Emniyet müdürlüklerinde
 • Ceza evlerinde
 • Belediye ya da sosyal hizmetlere bağlı aile danışma merkezlerinde
 • Adliye de denetimli serbestlik birimlerinde
 • Aile ve çocuk mahkemelerinde kadrolu olarak çalışırlar
 • Diğer mahkemelerde bilirkişilik yaparlar
 • Okul ve dershanelerde, kreş ve anaokullarında
 • Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde
 • Trafik psikolojisi alanında faaliyet gösteren psikoteknik değerlendirme merkezlerinde
 • Diyaliz merkezlerinde, özel hastane ve tıp merkezlerinde
 • Fizik tedavi merkezlerinde
 • Yani psikolojik desteğe ihtiyaç duyulan her alanda hizmet verebilmektedirler.

Psikolog ve Psikiyatristlerin Farkları Nelerdir?

Halk arasında çok karıştırılan bu mesleklerde fark şudur; İki meslek grubu da psikoloji bilimiyle uğraşırlarken Psikiyatristler 6 yıllık tıp fakültesinden mezun olan meslek grubu, psikologlar ise 4 yıllık Fen Edebiyat Fakültesi mezunudurlar.

Psikologlar daha çok psikoterapi danışmanlık ve çeşitli test değerlendirmeleri yaparlarken psikiyatristler daha çok ilaç tedavisi uygularlar.

Psikiyatristler 6 yıllık tıp fakültesinden mezun olan meslek grubu, psikologlar ise 4 yıllık Fen Edebiyat Fakültesi mezunlarıdır.

Hastalıkların yanı sıra hastalık olarak görülmeyen yaşam problemleri gibi durumlarda da aktif olarak psikolojik danışmanlık yaparlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir