Pedodonti Uzmanlığı

Aynı zamanda çocuk diş hekimi olarak da adlandırılan pedodonti uzmanı, 0 ile 12 yaş arası çocukların ağız ve diş sağlığı ile ilgili tüm sorunlar ve tedavileri ile ilgilenen diş hekimliği dalının pedodonti uzmanlığı alanında eğitim almış kişilere pedodonti uzmanı denir. Diş hekimliğinin diğer uzmanlık alanlarında uygulanan tedavi yöntemlerini çocuklara uygun hale getirir ve uygular.

Pedodontistler çocukların tedavilerini gerçekleştirirken onlarla aynı dili konuşarak sabır ve anlayış ile yaklaşır. Tedaviyi yaparken aynı zamanda ailelerini de bilinçlendirerek daha sağlıklı nesillerin yetişmesine yardımcı olur. Pedodonti uzmanları devlet hastaneleri, özel hastaneler, poliklinik ya da muayenehanelerde görev yapabilmektedir.

Pedodonti Uzmanı Nasıl Olunur?

Pedodonti uzmanı olmak isteyen kişilerin ilk olarak üniversitelerin 5 yıllık diş hekimliği lisans bölümünden mezun olması gerekir. Oldukça zorlu bir bölüm olan diş hekimliği fakültesini okumak isteyen öğrencilerin lise eğitiminde sayısal derslere ağırlık vermesi bu derslerden başarılı olması ve üniversite sınavının sayısal alanından başarılı bir puan alması gerekir.

Puanı yeterli olan adaylar tercih döneminde üniversitelerin diş hekimliği fakültelerini tercih eder. Tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından adaylar puanının olduğu üniversitenin diş hekimliği fakültesinde eğitimine devam eder.

Diş hekimliği fakültesi eğitimini ve stajını başarı ile tamamlayan öğrencilerin Diş Hekimliği Uzmanlık Sınavına (DUS) girerek başarılı olması gerekmektedir. Ardından 4-6 yıllık pedodonti uzmanlığı eğitiminin tamamlanması gerekir. Eğitimini başarılı bir şekilde tamamlayan kişiler pedodonti uzmanı olmaya hak kazanır.

Pedodonti uzmanı olmak isteyenlerin

 • Çocuk ağız ve diş yapısına hâkim olması ve sağlık gelişiminin takibini yapması,
 • Alanındaki gelişmeleri takip etmesi,
 • Çürük gibi istenmeyen diş problemlerine karşı önlem alması,
 • Kalıcı dişlerin eksikliği ya da hasar görmesi durumunda müdahale etmesi,
 • Çocukları ağız ve diş sağlığı konusunda bilgilendirmesi,
 • Çocuk ve hasta hakları konusunda ve çocuk psikolojisi hakkında bilgi sahibi olması,
 • Yoğun ve stresli ortamda çalışabilecek yeterliliğe sahip olması gerekir.

Pedodontistlerin Görevleri Nelerdir?

Çocukların ağız ve diş sağlığı problemleri ve tedavisi ile ilgilenen pedodonti uzmanlarının genel görev tanımı şu şekildedir;

 • Çocuklarda diş hekimi korkusu (dental fobi) oluşmamasını sağlamak amacı ile çocuklar için diş tedavisini keyifli bir oyuna çevirmek
 • Çocuk için en uygun muayene ve tedavi teknikleri ile diş tedavilerini yapmak
 • Özel ilgi gerektiren çocukların diş tedavilerini yapmak
 • Kalıcı dişlerin eksik olduğu durumlarda dişli protezler yaparak estetik görünümü ve çiğnemeyi iyileştirmek
 • Çocuğun çürük risk grubunu belirleyerek kişiye özgü koruyucu programlar düzenlemek
 • Çocuğun beslenme alışkanlığını düzenlemek
 • Çocuğun çene ve diş gelişiminin düzenli ilerlemesini kontrol etmek
 • Koruyucu ortodontik tedaviler yapmak

Bir Pediatrik Diş Hekimi Ne Yapar?

Bir pediatrik diş hekimi veya bir pedodontist, bebeklerin, çocukların, gençlerin ve özel ihtiyaçları olan çocukların tedavisi ve ağız sağlığı bakımı konusunda uzmanlaşmıştır.

Doğum sırasında anneden kalmış olabilecek riskleri tanımlayan bebekler üzerinde ağız sağlığı muayeneleri yaparlar; ayrıca temizlik ve florür tedavilerini de içeren koruyucu ağız ve diş bakımı konusunda eğitim vermektedirler. Beslenme önerileri ve diyet önerileri önerirler.

Pediatrik diş hekimleri aynı zamanda başparmak emme ve emzik kullanımı gibi alışkanlıkları olan çocuklara danışmanlık hizmeti vermektedir.

Pediatrik diş hekimleri aynı zamanda yetişkinler için boşlukların onarımı, farklı oral durumların teşhisi, dişeti hastalığının yönetimi ve ortodonti için öneriler gibi standart rutin ağız bakımı da yaparlar.

Bir pedodontist ayrıca çocuklarda diş problemlerini tedavi eder ve önler, çene kemikleri, emaye ve diğer alanların doğru gelişimine odaklanır.

Özel bir muayenehanede, grup uygulamasında, tıbbi tesislerde veya kliniklerde bir pediatrik diş hekimi bulacaksınız. Ayrıca, yılın farklı zamanlarında çocukları tesiste taramak için okul sistemiyle çalışan birçok kişi var.

Çocuk Diş Hekimi Olmak için Hangi Becerilere İhtiyaç Vardır?

Çocuk diş hekimi olmak için gerekli beceriler şunları içerir:

Eleştirel düşünme

Bir pediatrik diş hekimi bir sorunun kökenini tanımlamak için muhakeme kullanmalı ve hastanın yararına çalışacak bir eylem planı hazırlamalıdır.

Okuduğunu anlama

Sektördeki eğilimlere ayak uydurmak için kullanılan herhangi bir yazılı materyali veya araştırmayı veya hastanın sağlığını etkileyebilecek kayıtlar veya diğer önemli belgeleri okumanız önemlidir.

İzleme

Bir pediatrik diş hekiminin tüm hastalarının ağız sağlığını izleyebilmesi önemlidir. Herhangi bir potansiyel sorundan kaçınmak için hangi alanların ek gözlem gerektiğini bilmek proaktiftir ve bu rolde yüksek düzeyde yeterlilik gösterir.

Koordinasyon

Hastalar, personel ve satıcılarla uğraşırken hizmetleri, prosedürleri ve idari görevleri koordine etmek önemlidir. Öğretim oturumlarını ve bakım rutinlerini koordine edebilmek de işin büyük bir bölümünü oluşturmaktadır.

Aktif Dinleme

Büyük çocuklar ve gençler ağız sağlığı ile neler olup bittiğini iletebilmelidir. Söylediklerini aktif olarak dinleyebilmek ve bir eylem planı belirleyebilmek önemlidir.

Karar Verme

İyi bir pediatrik diş hekimi toplanan verilere ve önerilen tedavi planına göre değerlendirme ve kararlar verebilecektir.

Yönetim

İşin verimli ve etkili bir şekilde yapılması için çeşitli görevleri ve kişileri aynı anda yönetebilmek önemlidir.

Talimat

Çocuklara, gençlere ve aile üyelerine iyi ağız bakımı için uygun teknikler ve iyi ağız hijyenini artıracak doğru ürünler hakkında talimat verebilmek önemlidir.

Bu rolde çocuklar, gençler ve ebeveynlerle etkili bir şekilde nasıl iletişim kuracağını bilmek önemlidir. Onları rahat ve tehdit edici olmayan bir ortamda tutabilmek, başarılı bir uygulama yapmanın anahtarıdır.

Staj Koşulları

Pediatrik diş hekimliğinde iki ila üç yıl ikamet, ardından kurul sertifikası gereklidir.

Üniversite Düzeyinde Eğitim Gereksinimleri

Diş hekimi olmanın ilk adımı dört yıllık bir lisans programını tamamlamaktır. Diş hekimliği okulu gereksinimi belirli bir ana dal belirlemese de biyoloji veya anatomi çalışmayı seçmek, vücutla uğraşmak iyi bir fikirdir.

Diş hekimliği öncesi programı olan bir okul aramak çok iyi bir seçimdir. İngilizce, psikoloji ve biyoloji eğitimi, lisans programında alacağınız derslerden sadece birkaçıdır.

Artık pediatrik diş hekimliğinde kariyer yapmak isteyen öğrenciler için çevrimiçi diş hekimliği programları bulunmaktadır. Bu programlar ayrıca diş hekimleri için sürekli eğitim kursları sunmaktadır. Lisans programının son iki yılında, öğrenciler diş hekimliği okullarını düşünmeye başlamalıdır.

Öğrenciler diş anatomisi ve epidemiyolojisi, diş materyalleri, ağız hastalığı teşhisi ve farmakolojisi konularında eğitim alırlar.

Programın tamamlanmasından sonra, öğrenciler Diş Cerrahisi Doktoru veya Diş Hekimliği Doktoru derecesi kazanacaklardır. Pediatrik diş hekimliği bileşeni için dersler arasında çocuk psikolojisi ve gelişimi, çocuk ortodonti, anestezi, çocuk ağız travması ve diş çürüğü bulunmaktadır.

Bu derece verildikten sonra, öğrenciler Ulusal Kurul Diş Muayenesinin her iki bölümünü de geçmelidir. Bu sınav hem yazılı hem de klinik testlerden oluşur ve lisans almak için geçilmelidir. Genel olarak, bir pediatrik diş hekimi olma sürecinin tamamı lisans derecesine başlamasından yaklaşık on yıldır.

Pediatrik diş hekimliğinde iki ila üç yıllık ikamet programı genellikle pediatrik diş hekimliğinde sertifika veya yüksek lisans derecesi ile sonuçlanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir