Meteorolojist

Yunancada “meteoron” kelimesinden adını alan meteoroloji, atmosfer bilimi anlamına gelmektedir. Gökyüzünde olan olayları tanımlamak için kullanılmaktadır. Atmosferde meydana gelen hava olaylarının oluşum, gelişim ve nedenlerini inceleyen bilim dalına meteoroloji denilmektedir.

Meteorlojist dediğimiz zaman akla ilk gelen her akşam televizyonlarda hava durumu ile ilgili bilgi veren kimseler gelmektedir. Meteorolojist, bilimsel ilkeleri kullanarak atmosferin yeryüzü ve yaşam üzerindeki etkisini, atmosferdeki parametreleri ve rasatları açıklayan kişidir. Meteorolojist olmak isteyen kişilerin meteoroloji eğitimi almış olması gerekmektedir.

Meteorolojist Nasıl Olunur?

Meteorolojist olmak isteyen kişilerin üniversitelerin meteoroloji eğitimi veren lisans bölümünden mezun olması gerekmektedir. Meteoroloji fizik ve kimya konularını içeren bir bilim dalı olduğundan dolayı lise eğitiminde öğrencilerin bu derslere ağırlık vermesi gerekmektedir.

Ayrıca matematiksel yeterlilik ve bilgisayar bilimleri de temel bilimsel araçtır. Ayrıca iyi derecede yabancı dil bilgisi de gerektiren bir meslektir.

Meteoroloji eğitimi üniversitelerin meteoroloji ya da atmosfer bilimleri lisans bölümlerinde verilmektedir. Ayrıca fizik, kimya, matematik ya da mühendislik lisans bölümlerinden mezun olan kişiler de yüksek lisans eğitimini atmosfer bilimlerinde yapabilmektedir.

Daha profesyonel bir adım için yüksek lisans ve doktora eğitimi daha faydalı olacaktır. Atmosfer bilimlerinin yanı sıra küresel değişim araştırmaları ile de ilgilenmek isteyen kişiler meteoroloji eğitiminin yanı sıra oşinografi, jeofizik, biyoloji ve ekoloji gibi konularda eğitim alabilmektedir.

Meteorolojist Ne İş Yapar?

Gökyüzünde meydana gelen hava olaylarını ve olayların canlıların yaşamı üzerindeki etkisini açıklayan meteorolojistlerin birtakım görevleri bulunmaktadır. Bunları sıralayacak olursak;

  • Meteorolojist olan kişiler atmosferik araştırmalar, hava tahmini ve meteorolojik uygulamaların yanı sıra öğretmenlik görevi de yapabilmektedirler.
  • Atmosferik işlemler ile ilgili araştırma yaparken en hızlı ve yüksek bilgisayar kullanırlar.
  • Dünya genelinde geçmiş ve şu an ki veriler doğrultusunda GLOBAL ISINMA konusunda fikir beyan ederler.
  • Sera etkisi ve global ısınmadaki değişiklikleri ortaya çıkarmak amacı ile su buharı, bulutlar ve kardaki değişimleri incelerler.
  • Atmosfer ve okyanus ilişkileri, buzullar, yeryüzünde bulunan hayvan ve bitkiler ilgili çalışma yapar.
  • Kirleticilerin kimyasal değişimi, taşınımı, kaynakları ve modelleme konusunda atmosfer kimyacıları ile işbirliği içerisinde çalışır.
  • Radarlarla mikrobörst alanında, uçak parçaları ve diğer aletlerin araştırmalarında çalışırlar
  • Hava alanlarına otomatik rüzgar-sheari dedektörleri ve ikaz sistemleri yerleştirerek uçak emniyetini sağlamaya çalışır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir