Halı Desinatörü Nasıl Olunur?

Üretimi yapılacak olan halılar için müşteri tarafından sipariş edilen ya da ürün grubu tarafından talep edilen desenleri hazırlayan kişilere halı desinatörü denir. Sektörün ihtiyacı olan halı desenini tasarlayabilme, renklendirebilme, çizebilme, pazarlayabilme, dokuyabilme, müşterinin isteğin uygun ebatlandırabilme yeteneğine sahiptir.

Doğrudan bilgisayar üzerinde çizim yapar. Halı desinatörlerinin büyük kısmı özel şirketlerde görev yapmaktadır. Kendi şirketini kurup bireysel olarak çalışan halı desinatörleri de bulunmaktadır.

Halı Desinatörü Nasıl Olunur?

Halı desinatörü olmak isteyen kişiler için resmi eğitim mecburiyeti bulunmamakla birlikte liselerin ilgili bölümlerinden ya da üniversitelerin 2 yıllık eğitim veren Grafik Tasarımı ön lisans bölümünden mezun olan kişiler mesleği icra edebilmektedir.

Ayrıca eğitim kurumları tarafından verilen kurslara katılan kişilerde aldıkları sertifika ile mesleği icra etme imkanına sahiptir. Halı desinatörü olan kişilerin Adobe programlarını kullanabilme becerisine ahip olmalıdır. Bilgisayarlı çizimin yanı sıra el ile de çizim yapabilmelidir.

Halı Desinatörünün Görevleri Nelerdir?

El ya da makine ile üretilecek halıların istenilen desenlere sahip olmasını sağlayan halı desinatörünün görevlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Görsel öğeleri kullanarak ön çalışmalar yapmak
 • İstenen motifleri düzgün bir kompozisyon içerisinde bir araya getirmek
 • Dokuma tezgâhı ya da makinesi başındaki işçiyi yönlendirmek
 • Geleneksel Türk el sanatlarını incelemek, desen araştırması yapmak
 • Talep edilen motifleri incelemek ve uyumsuz olanlar ile ilgili müşteri ya da yöneticileri bilgilendirmek
 • Ürün tasarımda renklendirme çalışması yapmak
 • İş planını aksatmamak ve çalışanları organize etmek
 • Dokuma iplerini boyamak ve uygun renk tasarımını yapmak
 • Kirkitli dokumalar yapmak
 • Yöresel halı dokumak
 • Bilgisayarda halı deseni çizmek
 • Günlük iş planı ve iş organizasyonu yapmak
 • Kullandığı araç ve gereçlerin temizliğini yapmak,
 • Mesleği alanındaki gelişmeleri takip etmek ve uygulamak

Halı Desinatörünün Nitelikleri Nelerdir?

Halı desinatörünün nitelikleri şunlardır;

 • Ev tekstili modasını takip etmesi ve yeniliklere açık olmak
 • Müşterileri, yöneticileri ve işçileri süreçle ilgili olarak bilgilendirmek
 • Güçlü bir iletişim kabiliyetine sahip olmak
 • Halı dokuması konusunda yeni bilgilere sahip olmak

Halı Desinatörü Önemli Nitelikleri Nelerdir?

Analitik Beceri

Endüstriyel tasarımcılar, tüketicileri incelemek ve yeni ürünlere olan ihtiyacı tanımak için mantık veya muhakeme becerilerini kullanır.

Sanatsal Yetenek

Endüstriyel tasarımcılar, daha sonra prototip oluşturmak için kullanılan ilk tasarım fikirlerini çizer. Bu nedenle, tasarımcılar illüstrasyonlarını tasarımlarıyla ifade edebilmelidir.

Bilgisayar Yetenekleri

Endüstriyel tasarımcılar, tasarımlarını geliştirmek ve prototipler oluşturmak için bilgisayar destekli tasarım yazılımı kullanırlar.

Yaratıcılık

Endüstriyel tasarımcılar, tasarımlarında ve mevcut teknolojileri yeni ürünlerine entegre etmelerinde yenilikçi olmalıdırlar.

Kişilerarası Becerileri

Endüstriyel tasarımcılar, ilgili disiplinlerde uzmanlaşmış müşteriler ve meslektaşları ile işbirliğine dayalı çalışma ilişkileri geliştirmelidir.

Mekanik Beceriler

Endüstriyel tasarımcılar, en azından tasarladıkları ürün türleri için ürünlerin nasıl tasarlandığını anlamalıdır.

Problem Çözme Yetenekleri

Endüstriyel tasarımcılar, bir ürünün ihtiyacı, boyutu ve maliyeti gibi karmaşık tasarım sorunlarını tanımlar, üretim sorunlarını öngörür, alternatifler geliştirir, seçenekleri değerlendirir ve çözümler uygular.

Gelişme

Büyük firmalardaki deneyimli tasarımcılar baş tasarımcıya, tasarım departman başkanına veya diğer denetim pozisyonlarına geçebilirler. Bazı tasarımcılar tasarım okullarında veya kolejlerde ve üniversitelerde öğretmen olurlar.

Daha fazla bilgi için ortaöğretim öğretmenleri profiline bakınız. Birçok öğretmen, öğretime ek olarak özel olarak danışmaya veya küçük tasarım stüdyoları işletmeye devam eder. Bazı deneyimli tasarımcılar kendi tasarım firmalarını açarlar.

Bir Halı Tasarımcısı Ne Yapar?

Endüstriyel tasarımcılar otomobiller, ev aletleri ve oyuncaklar gibi üretilmiş ürünler için konseptler geliştirir. İnsanların her gün kullandığı ürünleri yapmak için sanat, iş dünyası ve mühendisliği birleştiriyorlar. Endüstriyel tasarımcılar, yeni ürün konseptleri geliştirirken ürünlerin işlevini, estetiğini, üretim maliyetlerini ve kullanılabilirliğini dikkate alırlar.

Görevler

Endüstriyel tasarımcılar genellikle şunları yapar:

 • Tasarım gereksinimlerini belirlemek için müşterilere danışma
 • Belirli bir ürünün kullanılabileceği çeşitli yöntemleri ve onu kimlerin kullanacağını araştırma
 • Tasarım fikirlerini daha iyi görmenizi sağlayan kağıt üzerinde veya bilgisayarda görüntüler olan fikirleri çizin veya renderler oluşturma
 • Farklı tasarımların sanal modellerini geliştirmek için bilgisayar yazılımını kullanma
 • Tasarımlarının fiziksel prototiplerini oluşturma
 • Üretim maliyetlerini belirlemek için malzemeleri ve üretim gereksinimlerini inceleme
 • Tasarım mühendislerinin ihtiyaçları makul bir maliyetle karşılayıp karşılamayacağını değerlendirmek için makine mühendisleri veya imalatçıları gibi diğer uzmanlarla birlikte çalışma
 • Bir tasarımın pratik olup olmadığını belirlemek için ürün güvenliğini, görünümünü ve işlevini değerlendirme
 • Onay için müşterilere tasarımlar sunun ve prototipler gösterme

Bazı endüstriyel tasarımcılar belirli bir ürün kategorisine odaklanır. Örneğin, bazıları tıbbi ekipman tasarlar veya bilgisayarlar ve akıllı telefonlar gibi tüketici elektroniği ürünleri üzerinde çalışır. Diğer tasarımcılar, yeni bisikletler, mobilyalar, ev eşyaları ve snowboardlar gibi diğer ürünler için fikirler geliştirir. Serbest çalışan tasarımcılar üzerinde çalıştıkları ürün kategorilerinde daha fazla esnekliğe sahiptir. Üreticiler için çalışan tasarımcılar, tasarımlarıyla bir markanın görünümünü ve hissini yaratmaya yardımcı olur.

Endüstriyel tasarımcılar, tüketicilerin bir ürünü nasıl kullanabileceğini ve her tasarımın nasıl göründüğünü ve çalıştığını görmek için tüketicilerle farklı tasarımları nasıl test edebileceğini hayal ediyor. Endüstriyel tasarımcılar, tasarımlarının uygun olup olmadığını öğrenmek için mühendisler, üretim uzmanları ve pazar araştırması analistleriyle birlikte çalışırlar.

Tasarımlarını daha da geliştirmek için meslektaşlarının mesleki uzmanlığından gelen girdileri uygularlar. Örneğin, endüstriyel tasarımcılar tüketicilere yeni ürün tasarımları pazarlamak için planlar geliştirmek üzere pazar araştırması analistleriyle birlikte çalışabilirler.

Bilgisayarlar endüstriyel tasarımcılar için önemli bir araçtır. Fikirleri çizmek için iki boyutlu bilgisayar destekli tasarım (CAD) yazılımı kullanıyorlar, çünkü bilgisayarlar değişiklik yapmayı ve alternatifleri göstermeyi kolaylaştırıyor.

Üç boyutlu CAD yazılımı, endüstriyel tasarımcılar tarafından iki boyutlu tasarımlarını üç boyutlu yazıcıların yardımıyla modele dönüştürmek için bir araç olarak giderek daha fazla kullanılmaktadır. Üreticiler için çalışıyorlarsa, diğer makinelere ürünü tam olarak nasıl inşa edeceklerini anlatan makine tarafından okunabilir özel talimatlar oluşturmak için bilgisayar destekli endüstriyel tasarım (CAID) yazılımı da kullanabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir