Fotoğrafçılık

Günümüz teknolojisinin de gelişmesi ile birlikte özel günlerle birlikte günlük hayatın da vazgeçilmezi haline gelen fotoğrafçılık, bileşenlerin belirli teknik ve cihazlarla görsel bir sanata dönüştürülme tekniğidir. Teknik bilgiler doğrultusunda yaratıcı bakış açısıyla canlı ve cansız objelerin fotoğrafını çeken kişilere fotoğrafçı denir.

Fotoğrafçılar uzmanlık alanına göre adlandırılır ve birçok uzmanlık alanı bulunmaktadır. Profesyonel fotoğrafçıların bazıları serbest meslek sahibi kişilerdir bazıları ise ajanslar, yayıncılar, fotoğraf ajansları, kamu sektörü, eğitim gibi çeşitli yerlere hizmet vermektedir.

Fotoğrafçılık mesleğinde başarıyı artıran en önemli faktör yaratıcılıktır. Bu nedenle yaratıcı bir güce sahip olmaları gerekir.

Fotoğrafçılık günümüzde kalıcı bir anıyı ölümsüzleştirdiği için oldukça rağbet gören bir meslek haline gelmektedir. Fotoğrafçılık estetik anlamda bir sanat, dijital anlamda ise, her görüntü sensöründe yer alan bir piksele elektrik yüklenmesi ve elektronik olarak bu fotoğrafın işlenmesi sonucu ortaya çıkan görüntüyü ifade eder.

Daha teknik bir ifade ile açıklamak gerekirse de fotoğraf makinesi aracılığı ile ışığı hassas bir yüzey üzerine kaydederek görüntü oluşturmaktır.

Fotoğrafçıların Görevleri

Fotoğrafçıların görev ve sorumlulukları uzmanlık alanına ve çalıştığı iş yerine göre farklılık gösterebilir. Fakat genel anlamda fotoğrafçıların görevlerini şu şekilde tanımlayabiliriz;

 • Müşteriler ile iletişim kurarak ihtiyaç duydukları fotoğrafları ve bu fotoğrafları nasıl kullanacaklarını belirlemek, fotoğrafı çekilecek kişileri rahatlatmak ve yönlendirmek
 • Fotoğraf makinesini çekime hazır hale getirmek
 • Müşterinin talep ettiği kompozisyonu belirlemek
 • Doğru görüntüyü elde edebilmek amacı ile farklı yerlerde ve koşullarda çalışabilmek
 • Geniş bir yelpazede fotoğraf ekipmanlarını kullanabilecek teknik bilgiye sahip olmak
 • Doğru ışığı yakalayabilmek amacı ile yapay ya da doğal aydınlatmayı, flaş ve reflektörleri kullanabilmek
 • Resim araştırmacıları, grafik tasarımcılar, editörler, galeri yöneticileri ve sanat yönetmenleri gibi diğer uzmanlar ile birlikte çalışabilmek
 • Natürmort nesneleri, sahneleri, dekorları, ürünleri ve arka planları düzenlemek
 • Fotoğrafçılık yazılımlarını kullanarak görüntüleri gerektiği gibi rötuşlamak, yeniden boyutlandırmak
 • Fotoğraf çekimi yapılacak kişinin ya da nesnenin konumunu ayarlamak

Nasıl Fotoğrafçı Olunur?

Üniversitelerin 4 yıllık Sinema ve Televizyon, Fotoğrafçılık ve Kameramanlık lisans bölümlerinden mezun olan kişiler fotoğrafçı olabilir. Fotoğrafçı olmak isteyen kişilerin üniversite mezunu olma şartı bulunmamaktadır. Mesleki eğitim merkezlerinde fotoğrafçılık eğitimi alan kişiler de fotoğrafçı olabilmektedir.

Daha çok mesleki tecrübeye bağlı bir meslektir. Bu nedenle fotoğrafçılık eğitimi alan ve bu alanda başarılı olan kişiler fotoğrafçı olabilir. Fotoğrafçılık mesleğinin eğitim süresi ise ilköğretim mezunları için 2 yıl, lise ya da daha üst düzeyde eğitim almış kişiler için ise 1 yıldır.

Fotoğrafçılar açık ya da kapalı hava da, gece ya da gündüz saatlerinde, farklı ortam ve saatlerde çalışabilmektedir. Bu nedenle fotoğrafçı olmak isteyen kişilerin farklı ortamlarda ve yoğun tempoda çalışabilecek niteliğe sahip olması gerekir. Fotoğrafçı olmak isteyen kişilerin sahip olması gereken nitelikler ise şunlardır;

 • Görme keskinliğine sahip olmak ve renkleri ayırt edebilmek
 • Fotoğraf ekipman ve yazılımlarını doğru bir şekilde kullanabilmek
 • İnsanlarla iletişimi kuvvetli olmak
 • Göz ve ellerini eşgüdümle kullanabilmek
 • Teknik fotoğrafçılık becerilerine sahip olmak
 • Yapay ışıklandırma, doğal ışıklandırma ve diğer fotoğraf ayarlarının, şekilleri ve cilt tonları üzerindeki etkisini anlayabilmek
 • Karmaşık sanatsal kavramları anlaşılması kolay terimlerle tartışabilme yeteneğine sahip olmak
 • Sanatsal ve yaratıcı bir estetik duyuşa sahip olmak
 • Sabırlı ve konsantrasyonu iyi olmak
 • İyi bir gözlemci olup detayları fark edebilmek
 • Geleneksel ve dijital fotoğrafçılığı anlamak
 • Ekip çalışmasına yatkın olmak
 • Sektörel trendler ve yeni teknikler hakkında bilgi sahibi olmak
 • Baskı altında çalışabilmek ve teslim tarihlerine riayet etmek
 • Güzel sanatlara ilgili olmak
 • Yeteneğini geliştirmeye önem vermek

Fotoğraf Türleri

Fotoğraf türleri günümüz teknolojisinin gelişmesi ile birlikte değişmekte ve yeni bir boyut kazanmaktadır. Genel olarak fotoğraf türlerine bakacak olursak;

Dijital Fotoğrafçılık

Dijital fotoğrafçılık, film rulosu yerine dijital teknoloji kullanılarak oluşturulan fotoğraf biçimidir. İlk dijital fotoğraf makinesi Kodak’ta mühendis olarak görev yapan Steven Sasson ve bir grup teknisyen tarafından 1975 yılında üretildi.

1994 yılında Apple tarafından ise ilk renkli dijital fotoğraf makinesi ABD’de piyasaya çıkarıldı. Film rulosu ile çekilen fotoğraflarda çekim sonrası kimyasal banyo işlemi ve fotoğrafın kağıtlara basılması işlemi yapılırken dijital olarak çekilen fotoğraflar anında görüntülenebilmektedir.

Siyah Beyaz

Monokrom olarak da adlandırılan siyah-beyaz fotoğraf eskiden kullanılsa bile halen popülerliğini korumaktadır. Bunun nedeni ise fotoğraflara klasik bir görünüm vermesi ve daha düşük bir maliyete sahip olmasıdır.

Renkli

19. yüzyılın ortalarından itibaren kullanılmaya başlanan renkli fotoğraf görüntüsü çekilecek kişi ya da nesnenin orijinal renklerinin görüntüye aktarılmasıdır.

Fotoğrafçılık Türleri

Fotoğrafçılık mesleği oldukça renkli ve birçok türe sahip bir meslek dalıdır. Fotoğrafçılık türlerini sıralayacak olursak;

Düğün Fotoğrafçılığı

Düğün fotoğrafçılığı düğün, nişan, mezuniyet gibi özel günlerde tercih edilen bir fotoğrafçılık türüdür. Uzmanlık ve pratiklik gerektiren düğün fotoğrafçılığında kişilerin özel günlerinde fotoğrafları çekilmektedir. Bu özel günde insanların mutluluğunu ölümsüzleştirmek için fotoğraf çeken kişinin yenilikçi, özgün ve farklı fotoğraf kareleri yakalaması gerekir.

Düğün fotoğraflarının klasik fotoğrafların yanı sıra daha farklı ve dikkat çekici olması gerekmektedir. Bu nedenle düğün fotoğrafçılığı alanında uzman olan kişinin kendini sürekli geliştirmesi, yeni teknikler öğrenmesi ve sürekli araştırma yapması gerekir. En çok tercih edilen fotoğraf türlerinden biridir.

Reklam Fotoğrafçılığı

Ürün fotoğraflarının çekildiği reklam fotoğrafçılığında, ürünlerin tanıtımını yapmak amacı ile fotoğrafları çekilerek yayınlanmaktadır. Daha çok internet sitelerinde ve reklam broşürlerinde karşımıza çıkmaktadır. Çekimi yapılacak ürünün güzel ve etkili görünmesi oldukça önemlidir. Bu nedenle uzmanlık gerektiren bir fotoğraf çekimi yapılması gerekir.

Mekan Fotoğrafçılığı

Farklı mekanların tanıtımını yapmak amacı ile fotoğraflarının çekilmesi için kullanılan fotoğrafçılık türü mekan fotoğrafçılığıdır. Günümüzde birçok kurum ve işletme için oldukça etkili bir reklam aracı durumunu almaktadır.

Fotojurnaliz

Güncel olayların fotoğraflar aracılığı ile anlatıldığı fotoğrafçılık türüdür.

Sualtı Fotoğrafçılığı

Su altında etkileyici fotoğrafların çekildiği fotoğrafçılık türüdür. Su altında fotoğraf çekebilmek için su altında kullanılabilecek özellikte bir fotoğraf makinesinin yanı sıra dalgıçlık brövesi bilgisine de ihtiyaç duyulmaktadır.

Yemek Fotoğrafçılığı

Yemek fotoğraflarının çekildiği fotoğrafçılık türüdür. Yemek fotoğrafı çekmek için özel ve ince bir gözlem gerekir. En ince detayına kadar tüm bilgilere sahip olmak gerekir. Yemek fotoğrafçılığı, reklam fotoğrafçılığına yakın bir fotoğrafçılık türüdür.

Portre Fotoğrafçılığı

Kişinin kimliğini, kişiliğini, karakterini, duygularını ifade etmek amacı ile çekilen bir fotoğrafçılık türüdür. Portre fotoğrafta kişinin anlık duygu ve düşüncüleri ya da hayatının bir anlatım şekli ifade edilmektedir.

Manzara Fotoğrafçılığı

Fotoğrafçıların yanı sıra fotoğraf çekmeyi seven herkesin vazgeçilmez karelerinin arasında yer alan manzara fotoğrafları, manzara fotoğrafçılığının türüdür. Mükemmel bir fotoğraf karesine sahip olmak için ışık bilgisi, pozlandırma, enstantane, tonlama, seçilecek objektif hakkında bilgi sahibi olunması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir