Eksper Ne İş Yapar?

Banka, sigorta, gayrimenkul, denizcilik gibi sektörlerde müşterilere danışmanlık yapan alanında uzman kişilere eksper denir. Eksperler iş hakkındaki bilgi birikimlerini müşterileri ile paylaşırlar.

Gayrimenkul alanında çalışan bir uzman, konut kredileri hakkında müşteriye danışmanlı yapabilir sigorta alanında çalışan bir kişi ise müşterisinin mal ve can risk analizini yaparak uygun poliçeler hakkında danışmanlık yapar.

Daha kapsamlı bir tanımlama yapılması gerekirse taraflar arasında yargı yoluna giderek ya da anlaşmazlıkların çözümünde büyük bir rol oynayarak, herhangi bir şeyin değerini belirlemek ya da kaza ya da farklı bir nedenden dolayı oluşan hasarı maliyetini tespit eder.

Nasıl Eksper Olunur?

Eksper olmak isteyen kişilerin görev yapacağı alan ile ilgili eğitimi almış olması gerekmektedir. Gerekli şartları sağlayan kişilerin Hazine Müsteşarlığı tarafından açılan sınavlara girerek başarılı olması gerekmektedir.

Sınavı başarılı bir şekilde tamamlayan kişiler sınavın ardından eğitim alır ve 6 aylık staj süresinin sonunda meslek unvanını alır. Sigorta eksperi olmak isteyen kişilerin üniversitelerin 2 yıllık ön lisans bölümlerinden ya da 4 yıllık lisans bölümlerinden mezunu olması gerekmektedir.

Sigorta Eksperi

Sigorta eksperi, sigortalanan değerlerin belirli risklerle karşılaşması durumundan ne kadar hasar aldığını tespit etmekle görevlidir. Sigorta yapılan bir evin deprem, su baskını ya da hırsızlık gibi çeşitli risklerle hasar görmesi durumunda, evin sigortası var ise bu durumda eksper devreye girmektedir.

Hasar gören, kullanılmaz duruma gelen ya da çalınan eşyaların ya da mülkün değerini tespit ederek karşılığında ödemede bulunulmasını talep etmektedir. Bu durumda müşteriler sigorta hizmetlerinden yararlanarak hasarı minimum seviyeye indirmektedir.

Oto Eksperi

Oto eksperi, aracı kaza ya da çeşitli sebeplerden dolayı hasar alması durumunda ortaya çıkan maliyetin miktarını etraflı bir şekilde tespit etmektedir. Kaza, hırsızlık ya da arıza gibi durumlarda eksper, aracın dış görünüşünde herhangi bir eksiklik bulunup bulunmadığını kontrol eder, geçmişteki kaza ve parça değişimlerini gözden geçirir ve ortaya bir maliyet çıkarır.

Tamir edilmesi için gerekli miktar sigorta şirketi tarafından araç sahibine verilmektedir. Ayrıca araç sigorta şirketinin anlaşmalı olduğu bir oto servis merkezine de direkt olarak gönderilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir