Eczacı

Doktorlar ve diğer sağlık profesyonelleri tarafından düzenlenen reçetelerde yer alan ilaçları hazırlamak, satmak ve ilacın kullanımı ile ilgili hastalara bilgi veren eczacılık eğitimi almış kişilere eczacı denir.

İlaçları formüllere uygun bir şekilde hazırlar. Tıbbi ya da diğer amaçlar için kullanılan maddeleri hazırlayarak kurallara uygun bir şekilde dağıtımını yapar ve bozulmalarına karşı önlemler alır.

Veteriner ilaçları, tarım ilaçları, tuvalet ve kozmetik ürünlerinin kullanılmaları konusunda önerilerde bulunur. Zehirli madde içeren reçetelerin kaydını tutar. İlaçların geliştirilmesi amacı ile laboratuvarda araştırma yapar.

Eczacının Görevleri Nelerdir?

Yasal ve etik kurallar doğrultusunda tıbbi ürünlerin doğru ve güvenilir şekilde tedarik edilmesini sağlamayan eczacıların genel görevlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Hastalar tarafından sunulan reçetenin uygunluğunu ve yasallığını kontrol etmek
 • Doktorlar ya da diğer sağlık profesyonelleri tarafından reçete edilen ilaçları temin etmek
 • İlaçların kullanımı, saklanması ve imhası ile ilgili potansiyel zararlılık risklerine karşı hasta, toplum ve çevre bilinci oluşturmak
 • Reçetenin, hastanın aldığı diğer ilaçlarla ya da hastanın sahip olduğu herhangi bir tıbbi durumla negatif etkileşime girip girmeyeceğini kontrol etmek
 • Akılcı ilaç kullanım ilkelerine uygun hareket etmek
 • İlaç hammaddeleri ile ilaç ve ilaç müstahzarlarını araştırmak, tasarlamak, geliştirmek, üretimini, kalite kontrolünü ve tanıtımını yapmak
 • Hastalara ilaçların yan etkileri, uygun dozajı ve saklama koşulları hakkında bilgi vermek
 • Hastaların, reçeteli bir ilacı nasıl ve ne zaman kullanacağı ile ilgili açıklama yapmak
 • İlaç ve müstahzarların ruhsatlandırılmasını, dağıtımını, depolanmasını ve korunmasını sağlamak
 • Reçetelendirilmeyen, tansiyon ölçüm aleti, ateş ölçer gibi tıbbi ürünleri satmak ve hastalara bu ürünlerin kullanımı ile ilgili detaylı bilgi vermek
 • Steril ürünleri, son ürünün sterilitesini güvence altına alacak şekilde hazırlamak
 • Eczane dosyası, hasta profili, stok ve kontrollü ilaç reçetelerini kayıt altında tutmak
 • İlaç stoğunu korumak amacı ile ilaç siparişi ve tıbbi malzeme siparişi vererek bunları doğru bir biçimde depolamak
 • İlaç etkileşimleri, yan etkileri, uyumsuzluk ve kontrendikasyonları, doz ve uygun ilaç depolama konuları hakkında doktorlara ve hastalara bilgi ve danışmanlık hizmeti vermek
 • Tıbbi ekipman ya da sağlık malzemesi seçimi konusunda müşterilere danışmanlık yapmak
 • Sigorta şirketleri ile birlikte çalışarak hastaların ihtiyaç duydukları ilaçları almasını sağlamak

Eczacı Nasıl Olunur?

Eczacı olmak isteyen kişilerin üniversitelerin 5 yıllık Eczacılık Fakültesi lisans programından mezun olması gerekir. Oldukça zorlu bir bölüm olan eczacılık bölümünü okumak isteyen öğrencilerin lise eğitiminde sayısal derslere ağırlık vermesi bu derslerden başarılı olması ve üniversite sınavının sayısal alanından başarılı bir puan alması gerekir.

Başarılı bir puana sahip adaylar üniversitelerin eczacılık fakültesini tercih eder ve puanının yeterli olması durumunda fakülteye yerleştirilir. Eğitimini başarılı bir şekilde tamamlayan öğrenciler eczacılık diploması alarak eczacı olmaya hak kazanır. Eczacılar kamu ya da özel firmalarda eczacı olarak çalışabilir ya da kendine ait bir eczane açabilir.

Eczacı olmak isteyenlerin;

 • Analitik düşünme becerisine sahip,
 • Detay odaklı olması,
 • Yoğun iş temposuna uyabilecek fiziki yeterliliğe sahip olması,
 • İlacın kullanımı ve yan etkileri ile ilgili hastaya açıklama yapabilecek iletişim yeteneğine sahip olması,
 • Biyoloji, kimya alanlarına karşı ilgili ve bu alanda başarılı olması,
 • Elektronik sağlık kaydı sistemlerine giriş yapabilecek bilgisayar bilgisine sahip olması,
 • Dikkatli ve düzenli çalışma prensibine sahip,
 • Sorumluluk duygusu yüksek,
 • Sürekli kimyasal maddelerin bulunduğu bir alanda çalışacağından dolayı alerjik bir reaksiyonun olmaması gerekir.

Öğrencilerin Diğer Sağlık Mesleklerine Göre Eczane Seçmesinin 4 Nedeni

Bir sağlık kariyeri ile ilgileniyor, ancak hangi yolu seçeceğinizden emin değil misiniz? Eczane neden diğer sağlık meslekleri içerisinde eczacılık alanında kariyer yapmayı seçtikleri ile ilgili kendi platformlarında paylaştıkları 4 ortak neden:

Matematik ve Bilime İlgi

Çoğu zaman, ilgi alanlarınız kariyer yolunuzu dikte etmeye yardımcı olabilir. Her zaman kimya, biyoloji veya istatistik konusunda mükemmel oldunuz mu? İlaç metabolizması, veteriner eczanesi, hatta ilaç araştırmaları yapmakla ilgileniyor musunuz? Eğer öyleyse, eczacı bir kariyer sizin için uygun olabilir.

Eczacılık öğrencileri bu konular için hem bir tutku hem de yeterliliğe sahiptir. Her ikisi de ilaçların uygun dozaj, kullanım ve ilaçların insanlara ve hayvanlara dağıtımı hakkında bilinçli kararlar almak için gereklidir.

Başkalarıyla İlişkiler Kurma Tutkusu

Eczacılık öğrencileri, doğrudan hastalarla ilişki kurabilecekleri bir kariyer yapmak istiyorlar. Eczacılar hasta merkezli bakım sağlar. En iyi ilaçları seçmeye yardımcı olmak için tıbbi durumlar, yaşam tarzı ve diğer değişkenler arasındaki ilişkiyi düşünürler.

Eczacılar ayrıca araştırma yapmak, belirli ticari işletmelerde yeni farmasötik uygulamalar oluşturmak ve meslektaşlarıyla birlikte çalışarak hastaların doğru ilaçları aldıklarından emin olmak için doktorlarla iş birliği yaparlar.

Kariyer Seçiminde Esneklik Arzusu

Eczanede bulunan kariyer yollarının çeşitliliği, öğrencilerin eczacılık okuluna kaydolmasının bir başka zorlayıcı nedenidir. Kanser gibi hastalıkları tedavi etmek için radyoaktif ilaçlar kullanan nükleer eczaneden, hayvanlar için ilaç üreten veteriner eczanelerine; sizi en çok ilgilendiren kariyeri kolayca seçebilirsiniz.

Sağlık Hizmetlerine Eşsiz Yaklaşım         

Öğrencilerin çoğu, başkalarına yardım etmek istedikleri için eczacılık bölümünü seçerken, bazı öğrenciler tipik doktora etkinliklerinden uzak kalmak istedikleri için eczacılık seçerler.

İster inanın ister inanmayın, bazı eczacılık öğrencileri kanla etkileşime girmek istemedikleri için alana çekildiklerini dahi söylemektedir. Bu sizin için doğru geliyorsa, eczacılıkta bir kariyer her iki dünyanın en iyisi olarak hizmet edebilir, çünkü eczacılar kan ve bağırsaklarla uğraşmadan hastalara yardımcı olabilirler.

Bu dört nedenden herhangi birini belirlerseniz, eczacılık alanında kariyer sizin için uygun olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir