Dijital İletişim Uzmanı Ne İş Yapar?

Bir kurumun ya da markanın dijital mecralardaki iletişimi ile ilgilenen kişilere dijital iletişim uzmanı denir. Görev yaptığı firma için pazarlama stratejileri geliştirmektedir. Analiz ve analitik içeren araçları kullanarak firma için veri toplayarak bunları kullanmaktadır.

Dijital platformlarda paylaşılacak yazılı veya görsel içeriklerin hazırlanması, içeriklerin yayınlanacağı mecraların seçilmesi, yayınların stratejik olarak planlanması, içeriklerden alınan geri dönüşlerin ve dönüşümlerin takip edilmesi gibi işlerden sorumludur.

Dijital iletişim uzmanının hedefi marka bilinirliğini artırmak, hedef kitleyi belirlemek, yeni müşteriler kazandırmak ve firmayı dijital alanlarda yönlendirmektir. Dijital pazarlama uzmanının ayrıca Sosyal medya, SEO, SEM, Google araçları gibi konularda bilgisi ve kullanım tecrübesi bulunmaktadır.

Bu bilgileri ile mevcut ve yeni müşterilere daha iyi içerikler sunar. Alanı ile ilgili gerekli araçları kullanabilmeli ve bilgi birikimine sahip olmalıdır. Sektör haberleri ve güncel olayları takip ederek gelecek hakkında plan yapabilmekte ve geçmişe dönük hataların düzeltilmesi için çalışmalar yürütmektedir.

Dijital İletişim Uzmanı Nasıl Olunur?

Dijital iletişim uzmanı olmak isteyen kişilerin Dijital İletişim Uzmanlığı Sertifikasına başvurarak belge alması gerekmektedir. Dijital eğitim sertifikasına sosyal medya kullanma konusunda kabiliyetli, dijital dünyadaki trendleri takip eden, iletişim ve estetik becerileri güçlü, bir markanın dijital dünyadaki varlığını, imajını ve bilinirliğini yönetebilecek kişiler başvurabilir.

Dijital Pazarlama Uzmanı olmak için yapılan bireysel araştırmaların katkısı büyük olacaktır. Çok hızlı gelişen ve değişen bu platformlarda güncel kalabilmek için Dijital İletişim Uzmanlığı sertifika programları birçok farklı alanda eğitimi kapsar.

Dijital İletişim Uzmanı olmak isteyen kişilerin, dijital medya yazarlığı, veri analizi, analytics dijital platformlar için içerik üretimi, grafik tasarımı, arama motoru optimizasyonu, ölçüm araçları, sosyal medya kanalları ve internet sitesi tasarımı alanlarında eğitim alarak sertifika programını tamamlar. Sertifika sahibi olan kişiler Dijital iletişim uzmanına ihtiyaç duyan firmalarda görev yapabilmektedir.

Dijital İletişim Uzmanının Görevleri Nelerdir?

Bir markanın veya kurumun dijital platformlardaki tüm varlığına hakim olan Dijital iletişim uzmanının görevlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Marka ile beraber çalışarak iletişimin amacını ve hedef kitleyi belirlemek
  • Dijital platformları ve kitlelerini takip ederek markaya uygun yeni platformları keşfetmek
  • Markanın dijital platformlarda yayınlanacak içeriklerini seçmek ve üretmek
  • Yayınlanan içeriklerin yansımalarını ve geri dönüşlerini takip edip markaya raporlamak
  • İçeriklerin hangi platformlarda paylaşılmaya uygun olduğuna karar vermek, gerekirse içeriği paylaşılacağı kanala göre yeniden düzenlemek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir