CRM Danışmanı

Büyük holdinglerden küçük, orta ölçekli ve mikro ölçekli firmalara kadar tüm firmaların satışı karlılıklarını artırmak amacıyla CRM yazılımlarına başvurmaktadırlar. CRM, Türkçede “müşteri ilişkileri yönetimi” yani müşteriyi dinleyerek satış için yeni stratejiler geliştirmek anlamına gelmektedir.

Müşteri ilişkilerinde verimliliği arttırmak ve etkinlik sağlamak için ilk olarak müşterinin ihtiyacını belirlemek ve bu ihtiyaca uygun ürünler geliştirmek, daha sonra ise ürünü doğru müşteriye, doğru zamanda, doğru fiyatla ve doğru bir yerde sunmak gerekmektedir. Müşterileri iyi bir şekilde analiz ederek onların ihtiyaçlarına uygun hizmet vermeyi ve müşteri memnuniyetini sağlamayı amaçlayan kişilere ise CRM danışmanı denir.

CRM danışmanı, şirketin müşterilerini tanımakla yükümlüdür. Temel amacı ise müşteri memnuniyetini maksimum seviyeye taşımak için müşteri ihtiyaçlarını analiz ederek müşterilere daha iyi bir hizmet sunmaktır. Firmalar, CRM danışmanı sayesinde daha nitelikli hizmet üretebilmektedir.

CRM danışmanı tarafından yapılan ihtiyaç analizi doğrultusunda, müşteriler kendilerine verilen hizmetten memnun kalarak, firmanın müşteri memnuniyetini en üst seviyeye çıkarmaktadır. CRM danışmanı, müşteri analizine göre firmanın hizmetini şekillendiren, aynı zamanda firmanın sunduğu hizmetlere göre müşteriyi yönetebilen bir köprü görevi görmektedir. Firmanın daha kaliteli hizmet sunmasını sağlarken müşterilerin firmaya olan yönelimini de arttırmaktadır.

Kimler CRM Danışmanı Olabilir?

CRM Danışmanı olmak isteyen kişilerin üniversitelerin 4 yıllık eğitim veren İşletme, İstatistik ve mühendislik fakültelerinin ilgili bölümlerinden mezun olması gerekmektedir. Bu bölümlerden mezun olmayan kişiler ise eğitim kurumlarının CRM danışmanlığı sertifika programlarına katılarak CRM danışmanı olma imkanına sahip olabilir.

CRM eğitimi, üniversitelerin bünyesinde ya da özel kurslar tarafından verilmektedir. CRM eğitimi kapsamında CRM Uygulama Süreci, CRM Uygulamalarının Tanımı ve Önemi, CRM Tipleri ve Sektörel Örnekler, Modern Pazarlama Uygulamaları, İşletmelerin Kullandığı Rekabet Araçları, Küresel Rekabet Ortamının Özellikleri gibi derslerle alakalı eğitimler verilmektedir.

CRM Danışmanının Görevleri Nelerdir?

Görev yaptığı firmanınverdiği hizmetlerin kalitesini artırmasını sağlamak amacıyla müşteri yönetimini sağlamak ve müşteri ilişkilerini geliştirmekle sorumlu olan CRM danışmanının görevlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Firmanın ihtiyaçlarını karşılayacak çözüm önerileri geliştirmek
  • Müşterilerle ilgili yeni verileri kaydetmek ve mevcut bilgileri güncellemek
  • Müşteri bilgisi gizliliğini sağlamak
  • Müşteri ilişkileri yönetimini sağlamak için gerçekleştirilen aktivitelerin analizini yapmak
  • Verimli müşteri etkileşimini sağlamak
  • İletişim stratejileri geliştirmek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir