Cerrah Avantajları ve Sorumlulukları

Vücudu ameliyat ederek hastalıkları, yaralanmaları ve deformiteleri tedavi eden tıptaki uzmanlık alanına cerrahi denir. Ameliyatla ilgili anlamına gelen cerrah, ameliyatı yapan kişidir. Ameliyat edilen hasta insan olabileceği gibi hayvan da olabilir.

Cerrahi ise bir ekip işidir. Cerrahi aletleri cerrahi doktori cerrahi hemşire gibi. Cerrahi ekibi, cerrah, cerrahi asistanı, anestezist, ve cerrahi personelden oluşmaktadır. Cerrahi işlem tek seferlik yapılan ve tekrarlanmayan bir işlemdir.

Diğer tıbbi tedaviler gibi tekraren uygulanmaz. İnsan vücudunun tüm alanlarında tedavi sağlayan birçok cerrahi uzmanlığı alanı bulunmaktadır. Cerrahların sahip olması gereken nitelikler;

 • El becerisi
 • Soğukkanlılık
 • Detaylara dikkat edebilme
 • Yüksek konsantrasyon
 • Çalışkanlık ve gelişime açık olma
 • Sabırlı olma
 • Sağlıklı iletişim kurabilme gibi özelliklerine sahip olunması gerekir.

Cerrah Nasıl Olunur?

Cerrah olabilmek için ilk olarak üniversitelerin 6 yıllık eğitim veren Tıp Fakültelerinden mezun olmak gerekir. Oldukça zor bir bölüm olan Tıp Fakültesi okumak isteyen öğrencilerin lise eğitiminde sayısal derslere ağırlık vermesi bu derslerden başarılı olması ve üniversite sınavının sayısal alanından başarılı bir puan alması gerekir.

Başarılı bir puana sahip adaylar okumak istedikleri üniversiteleri tercih eder. Tercih sonuçları ile birlikte öğrenciler ilgili üniversitelerin Tıp Fakültelerine yerleştirilir. Tıp fakültelerinin eğitim sistemi, ilk 2 yılında teorik dersler verilir. 3. sınıfta klinik eğitim üzerine teorik ders verilir, 4. Ve 5 sınıfında staj yapılır.

6. Sınıfta yani son yıl ise internlik yapılır ve eğitim tamamlanmış olur. Eğitimini başarılı bir şekilde tamamlayan öğrenciler ilk olarak pratisyen doktor olur. Daha sonra uzman olmak için ise ilgili uzmanlık alanında eğitim alınması gerekir. Tıp eğitimini tamamlayan adaylar Tıpta Uzmanlık Sınavından (TUS) uzman olak istdikleri alan için yeterli puanı almaları gerekir.

Tıpta Uzmanlık Sınavından yeterli puanı alan adaylar ise sınavın ardından görev yapacağı uzmanlık alanı eğitimini alır. Uzmanlık eğitimi süresi bölüme göre farklılık göstermekle birlikte en az 3 yıl en fazla ise 6 yıldır. Uzmanlık eğitimini de başarı ile tamamlayan adaylar uzamnlık eğitimi aldığı cerrahi alanında uzman cerrahi doktoru olur.

Cerrahi Dalları Nelerdir?

İnsan vücudunun tüm alanlarında tedavi sağlayan cerrahi uzmanlığı alanları şunlardır;

 • Anesteziyoloji ve Reanimasyon
 • Beyin ve Sinir Cerrahisi
 • Çocuk Cerrahisi
 • Genel Cerrahi
 • Göğüs Cerrahisi
 • Göz Hastalıkları
 • Kadın Hastalıkları ve Doğum
 • Kalp ve Damar Cerrahisi
 • Kulak-Burun-Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi
 • Ortopedi ve Travmatoloji
 • Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi
 • Tıbbi Patoloji
 • Üroloji

Cerrah Olmanın Yararları

Cerrahlar, tıpkı tüm doktorlar gibi, ihtiyaç duyan herkese en iyi tıbbi bakımı verebilmeleri için Hipokrat yemini almalıdırlar. Başkalarına yardım etmekten zevk alan biri iseniz, bu kariyer yolu, hayat kurtarmanın yanı sıra başkalarına hizmet ve destek sağlama fırsatı ile doludur.

Düzenli kariyer gelişimi: Sürekli zihinsel stimülasyona değer verenler için, az sayıda kariyer, tıp alanında olduğu gibi düzenli olarak uygulanan pratik becerilere sahiptir. Tıp ve teknoloji sürekli olarak güncellenip geliştikçe cerrahlar işini sürekli öğrenmeye devam ederler. Zihinleri sürekli hareket halindedir, neredeyse her gün yeni tıp bilimlerini öğrenmekte ve uygulamaktadır.

Çeşitli kariyer yolları: Gelecek cerrah adayları, genel cerrahiden ortopedik cerrahi ve plastik cerrahi gibi daha uzmanlaşmış alanlara kadar bir düzineden fazla alan arasından seçim yapabilir.

Başkalarına yardım etmek: Cerrahlar hastalarına yardım etmekle kalmaz, aynı zamanda diğer hevesli klinisyenlere de yardım ederler. Birçok tıp uzmanı, öğrencilere ve hastalara tıp hakkında eğitim verme avantajından yararlanır ve diğer tıp uzmanlarıyla araştırma ve iş birliği yaparak tıp alanının ilerlemesine yardımcı olabilir.

Saygın kariyer: Birçoğu tıp alanının en saygın meslekler arasında olduğunu düşünüyor ve onunla birlikte çoğu insandan daha yüksek bir sosyal statü taşıyor.

Cerrahlığın Dezavantajları

Pahalı eğitim: Cerrah olma maaşı oldukça yüksek olmasına ve kariyerinin geri kalanında tırmanmaya devam etmesine rağmen, çoğu tıp öğrencisi genellikle büyük bir finansal borçla mezun olur. Borcunu ödemek ve karlı bir hayatı cerrah olarak görmeye başlamak yıllar alabilir.

Yine de tıp fakültesinden mezun olup staj ve ikametinizi tamamladığınız için uzun saatler arkanızda değil. Bu, tıbbi bir lisans almak için zorlu bir süreçtir ve bir hastanenin personeline girdikten sonra birçok gece ve acil durum vardiyası çekersiniz.

Yüksek stres: Tıbbi bir kariyer son derece duygusal ve akıcı olabilir. Bazı inanılmaz yüksekler hayat kurtarmakla birlikte gelirken, pratik yapmaya başladıktan sonra, kurtaramayacağınız hastalarla karşılaştığınızda duygusal iyiliğinize zarar verebilir. Bu -uzun saatler, zor prosedürler, stresli çalışma ortamı ve ezici sorumluluk ile- genellikle depresyona veya en azından kaygı sorunlarına yol açar.

Zaman: Cerrahlar sadece 15 yıla kadar (veya daha fazla) eğitim ve öğretimden geçmekle kalmaz, aynı zamanda uzun saatler de çalışmalıdırlar. Bu, kişinin kişisel hayatına müdahale edebilir ve cerrahın aile ve arkadaşlarla geçirmesi gereken süreyi sınırlayabilir.

Davalar: Cerrah olmanın talihsiz bir yanı, tıbbi yanlış uygulamalarla karşılaşmanın yüksek bir potansiyel olmasıdır. Hatalar tüm kariyerlerde gerçekleşir, ancak tıp uzmanları için hataların yankıları fiziksel olarak zarar verici ve hatta ölümcül olabilir.

Cerrah Olarak Kariyer Seçme

Cerrahlar son derece saygılı ve tatmin edici kariyere sahip olabilirler, ancak kariyer herkes için değildir. Uzun saatler, stresli çalışma ve yıllarca eğitim hazırlığı, alana adanmamış olanları caydırabilir. Bununla birlikte, bir cerrah olmak, yüksek maaş, ödüllendirici yaşam işi ve aslında dünyada bir fark yaratmak gibi avantajlardan adil bir şekilde pay alır.

Gerçekten, sadece kariyerinize başlamak için sekiz yılı aşkın bir süredir tıp alanına yapışmak için bir özveri ve tutkuya sahip olup olmadığınıza gelir. Hipokrat yemini almaya hazırsanız ve hasta ve hasarlı olana mümkün olan en iyi şekilde yardım etmeye yemin ediyorsanız, devam edin ve tıp fakültesine başvurun ve başarı yoluna başlayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir