Cankurtaran

Plaj ve havuz gibi insanların yüzdüğü ortamlarda olası boğulma durumlarına karşı insanları kurtarmak amacıyla hazırda bekleyen kişilere cankurtaran denir. Cankurtaran olmak isteyen kişilerin cankurtaran kursu programlarına katılıp cankurtaran eğitmeni aracılığı ile gerekli eğitimi alması gerekmektedir.

Plaj ve havuzlarda güvenliği sağlayan cankurtaranlar, aynı zamanda arama kurtarma çalışmalarına da katılarak olası durumlarda ilk müdahaleyi yapmaktadır. Cankurtaran eğitim seviyelerine göre bronz, gümüş ve altın olmak üzere farklı unvanlar alır. Boğulma tehlikesi durumlarında kalp masajı ya da suni teneffüs gibi hayat kurtarıcı hamleleri yapmakta cankurtaranın sorumluluğundadır.

Federasyonun 3 yıldız dalıcı belgesine sahip adaylar, altın cankurtaran olarak spor müsabakalarında ve açık deniz ya da göl gibi ortamlara görev yapmaktadır. Bronz unvanına sahip cankurtaranlar ise sadece havuzlarda çalışabilmektedir.

Cankurtaran Eğitim Seviyeleri

Eğitim seviyelerine göre cankurtaran görevleri şunlardır;

Bronz cankurtaran: Sadece havuzlarda çalışabilen bronz cankurtaran, havuzlarda güvenliği sağlamak ve hayat kurtarmaya yardım etmek için temel eğitime sahiptir. Havuzda meydana gelebilecek herhangi bir boğulma durumunda Federasyonun eğitim standartları ve programları çerçevesinde gerekli güvenliği sağlamakla sorumludur.

Gümüş cankurtaran: Deniz, göl, doğal ve yapay iç suların kıyıları ile havuzlarda görev yapan gümüş cankurtaran, güvenliği sağlamak ve hayat kurtarmaya yardım etmek için temel eğitime sahiptir. Deniz, göl, doğal ve yapay iç suların kıyıları ile havuzda herhangi bir boğulma durumunda Federasyonun eğitim standartları ve programları çerçevesinde gerekli güvenliği sağlamakla sorumludur.

Altın cankurtaran: Açık deniz, göl ve kıyıları ile havuzlarda görev yapan altın cankurtaran, , güvenliği sağlamak ve hayat kurtarmaya yardım etmek için temel eğitime sahiptir. Federasyonun CMAS üç yıldız dalıcı belgesine sahiptirler. Federasyonun eğitim standartları ve programları çerçevesinde kalp masajı ve yapay solunum uygulamakla görevlidir.

Nasıl Cankurtaran Olunur?

Cankurtaran olmak isteyen kişilerin üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olarak, Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu yetki belgesi olan bir kurumdaki kurslara katılarak ya da spor kulüpleri tarafından hazırlanan programlara katılarak ilgili eğitimleri tamamlayarak belgelerini almaları gerekmektedir.

Daha sonra açık sularda, kıyılarda, havuzlarda ya da göllerde çalışabilirler. Eğitim seviyelerine göre belge almak isteyen kişiler, katıldıkları kurslarda 4-6 gün arasında bir eğitim görmektedir. Bu mesleği yapmayı düşünenler, ayrıca yüzme konusunda çok iyi olmalıdır. Cankurtaran olmak isteyen kişilerin en az ilköğretim mezunu olması ve 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. Ayrıca mesleği yapabilecek herhangi bir engelinin bulunmaması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir