Bale Öğretmeni

Bir öyküde yer alan karakterin dansçıya duygu ve düşüncelerini müzik eşliğinde vücut hareketleri ile sahnede canlandırmasını sağlayan kişiye bale öğretmeni denir. Temel dans ve bale becerilerinin öğrenciye kazandırılmasından sorumludur.

Görev yaptığı kurumda bulunan araç, gereç ve ekipmanlarını kullanarak bir eğitim sürecini yürütmektedirler. Dans eğitimi vermiş olduğu öğrencilerin verimli ve kaliteli bir şekilde dansla ilişki kurmasını sağlayarak öğrencilerinin gelişimlerini takip eder ve daha üst seviyede eğitim almaları konusunda yönlendirme yapar.

Kimler Bale Öğretmeni Olabilir?

Bale öğretmeni olmak isteyen kişilerin üniversitelerin 4 yıllık eğitim veren konservatuvarların Bale bölümünden mezun olması gerekmektedir. Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından onaylı sertifika programları ile de bale öğretmenliği yapabilme imkânına sahiptirler.

Fakat bale öğretmeni olarak atanabilmek için üniversite mezuniyet şartı bulunmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) onaylı sertifikalar ile özel kurumlarda görev yapabilirler. Üniversitelerin konservatuar bölümüne girebilmek için yetenek sınavlarına başvurmak ve başarılı olmak gerekmektedir.

Ayrıca sınava başvurabilmek için de mesleğe uygun vücut yapısına sahip, ezgileri ve ritimleri ayırt etme yeteneğine sahip olması gerekmektedir. Uzun ve yorucu çalışmalar yapması gerektiğinden, sabırlı olması, yaratıcı olması, yönergelere uygun davranması gerekmektedir.

Mülakatta ise bale eğitimi ve mesleğinin gerektirdiği özellikler açısından herhangi bir sorununun olmaması ve gereken özelliklere sahip olması gerekmektedir. Konservatuvarların Bale bölümlerinde, alana ilişkin teorik ve pratik eğitimler verilmektedir.

Bale Öğretmeninin Görevleri Nelerdir?

Milli Eğitim Bakanlığının onay verdiği dans kurumlarında bale eğitmenliği yapan bale öğretmenlerinin görevlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Eğitim verdiği öğrencilere, canlandıracakları rolün duygu ve düşüncelerini anlama ve aktarma kabiliyeti kazandırmak
  • Ekip halinde prova çalışmaları düzenlemek ve yürütmek
  • Sahnede canlandırılacak öyküyü okumak
  • Yapacağı hareketlerin figürlerini öğrenmek ve bunu egzersizlerle geliştirmek için öğrencileri eğitmek
  • Bale dansı ile alakalı gösteri ve etkinlikler hazırlamak
  • Gösteri esnasında kullanılacak müzik ve kostüm gibi unsurları belirlemek
  • Mesleki alandaki gelişmeleri takip etmek ve bu doğrultuda öğrencilerini geliştirmek
  • Öğrencilerini, bale alanındaki yarışmalara katılması konusunda cesaretlendirmek ve onları söz konusu yarışmalara en iyi şekilde hazırlamak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir