Aile Hekimliği

Kişilerin sağlık durumlarını kontrol ederek, hastalıkların tedavisini gerçekleştiren ya da gelişmesini önlemek amacıyla düzenli sağlık taramaları yapan tıp fakültesi eğitimi almış doktorlara aile hekimi denir. Hastalığın başka bir uzmanlık alanını ilgilendirecek ciddiyette olması durumunda hastayı konunun uzmanına yönlendirir.

Aile hekimleri herhangi bir alanda uzmanlaşmış doktorlar değil, genel pratisyenlerdir. Aile hekimleri kişiler arasında ayrım yapmaksızın her yaştan hastaya hizmet veren çok yönlü sağlık hizmeti sunar.

Ayrıca hastalara doktorluk dışında hastalara psikolojik danışmanlık yapar. Hamilelerin ve doğacak bebeklerin takibini yaparak çevreden alabilecekleri bulaşıcı hastalıklara karşı onları korur.

Tıbbi bakıma ihtiyacı olan herkese tanı koyar, tedavisini gerçekleştirir ya da farklı bir uzman doktora yönlendirir.

Tıp fakültesi eğitimi almış ardından aile hekimliği eğitimini tamamlamış alanında uzman aile hekimler, iç hastalıkları, genel cerrahi bölümü, psikiyatri, kardiyoloji, kadın hastalıkları ve doğum, çocuk sağlığı ve hastalıkları branşlarında hizmet verir.

Nasıl Aile Hekimi Olunur?

Aile hekimi olmak isteyen kişilerin ilk olarak üniversitelerin 6 yıllık tıp fakültesi bölümlerinden mezun olması gerekir. Tıp oldukça zorlu bir bölüm olduğundan dolayı Tıp Fakültesi okumak isteyen öğrencilerin lise eğitiminde sayısal derslere ağırlık vermesi bu derslerden başarılı olması ve üniversite sınavının sayısal alanından başarılı bir puan alması gerekir.

Başarılı bir puan alan adaylar tercih dönemlerinde üniversitelerin tıp fakültesi bölümlerini tercih eder. Tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından öğrenciler puanının yeterli olduğu üniversitede eğitim hayatına devam eder. Eğitimini başarılı bir şekilde tamamlayan adaylar pratisyen hekim unvanına sahip olur. Aile hekimi olmak için ise 2 ayrı yol vardır.

Birincisi, Sağlık Bakanlığıtarafından verilen aile hekimliği eğitim programlarına katılarak “Aile hekimi sertifikası” almaktır. Eğitim süresi 3 yıldır. İkinci bir seçenek ise tıp fakültesinin ardından Tıpta Uzmanlık Sınavı’nı kazanarak tıp fakültelerinde aile hekimliği eğitimine devam etmektir. Eğitimini tamamlayan kişiler aile hekimi unvanına sahip olur.

Aile hekimi olmak isteyen kişilerin iletişim ve dinleme becerisine sahip olması, tıp alanındaki gelişmeleri yakından takip etmesi, takım çalışmasına yatkın olması, hastalara dil, din, ırk ayrımı gözetmeksizin eşit muamelede bulunması gerekir.

Aile Hekiminin Görevleri Nelerdir?

Görev ve sorumlulukları diğer uzman doktorlardan daha geniş olan aile hekimlerinin genel görevlerini şu şekilde tanımlayabiliriz;

 • Görev yaptığı aile sağlığı merkezini yönetmek
 • Hasta öykülerini dinlemek, tanı testleri yapmak ya da talep etmek
 • Birlikte çalıştığı ekibi denetlemek
 • Hastalık tanısı koymak, tedavisi için reçete yazmak
 • Aile sağlık merkezine kayıtlı bireylere periyodik sağlık muayenesi yapmak
 • Evde takibi zorunlu özürlü, yaşlı, yatalak ve benzeri durumdaki hastalara evde sağlık hizmeti sağlamak
 • Tanı, tedavi, rehabilitasyon ve danışmanlık hizmeti vermek
 • Aşıları uygulamak ya da aşı takip muayenelerini yapmak
 • Hamile kadınlara doğum öncesi ve doğum sonrası bakım sağlamak
 • Doğumdan itibaren hasta kayıtlarını tutmak ve takip etmek
 • Hastalıkları önleme konusunda hastaları eğitmek
 • Hizmet içi eğitimlere katılmak
 • Sağlık raporu, sevk evrakı, reçete gibi belgeleri düzenlemek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir