Ağaç İşleri Teknikeri

Ham madde olarak ağaçların kullanıldığı orman endüstrisi alanında faaliyet gösteren ağaç işleri teknikeri usta ve işçiler arasındaki koordinasyonu sağlamakla görevli kişidir.

Aynı zamanda mobilya ve dekorasyon teknikerliği olarak da adlandırılmaktadır. Ara eleman pozisyonunda bulunduğundan dolayı oldukça önemli bir göreve sahiptir. Ayrıca üretim sürecinde de önemli bir role sahiptir. Üretim sürecinde görev yapan ağaç işleri teknikeri aynı zamanda birlikte çalıştığı kişilerin ve işçilerin çalışma programını hazırlamak ve uygulamakla sorumludur.

Ağaç işleri teknikerinin diğer görevleri ise;

  • Orman mühendisi nezaretinde ağaç tomruklarının kontrolünü gerçekleştirmek
  • Tomrukların korunmasını ve hazır hale gelen tomrukları satışa hazırlamak
  • İlgili fabrikalara ağaç tomruklarının teslimini yapmak
  • Biçilecek tomrukları ayırmak ve biçilme işlemlerinin gerçekleştirilmesini sağlamak
  • Biçilen tomrukların kurutulması işlerini gerçekleştirmek
  • Ağaç tomruklarının biçilmesi için günlük ve haftalık olarak programlar hazırlamaktır.

Ağaç İşleri Teknikeri Nasıl Olunur?

Ağaç işleri teknikeri olmak için 2 yıllık üniversitelerin Mobilya ve Dekorasyon ön lisans eğitimini başarılı bir şekilde tamamlamış olmak gerekir.

Lise ya da dengi okullardan mezun olan öğrenciler üniversite sınavına girerler. Üniversite sınavından bölüm için yeterli puanı alan öğrenciler üniversitelerin Mobilya ve Dekorasyon ön lisans programını tercih ederler. Puanının yeterli olduğu üniversitede öğrenci olmaya hak kazanır.

Eğitimini başarılı bir şekilde tamamlayan öğrenciler Mobilya ve Dekorasyon diploması alarak Ağaç İşleri Teknikeri unvanına sahip olur.

Daha sonra iş hayatına tekniker olarak girme şansına sahiptirler. Özellikle hediyelik eşya ve buna benzer alanlarda teknikerlere oldukça ihtiyaç duyulmaktadır.

Üniversite eğitiminin yanı sıra bu meslekte deneyim de oldukça önemlidir. Fiziksel olarak çalışma gerektiren bir meslek olduğundan dolayı Mesleki yeterlilik belgesine ihtiyaç duyulan mesleklerden biridir. Üniversite eğitiminin ardından Mesleki Yeterlilik Belgesi alınabilir.

Ağaç işleri teknikerleri, yarı açık ya da kapalı, geniş, ısıtma bulunmayan, tozlu havada, kokulu ve gürültülü ortamlarda çalışırlar. Bu nedenle bu çalışma koşullarına uygun kişiler olması gerekir.

Ayrıca yoğun talep olduğu durumlarda vardiyalı olarak da görev yapabilmektedirler. İş güvenliği tedbirlerinin alınması gerekir. Aksi durumda boya ve verniklerin neden olduğu uzun vadeli hastalıklar ortaya çıkabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir