Adalet Meslek Elemanı

Hakim ve savcılara yardımcı olmak amacıyla adli yargı ve infaz kurumlarında görev yapan kişilere adalet meslek elemanı denir.

Aynı şekilde

  • Avukatlık bürolarında da yardımcı personel olarak çalışır.
  • Vatandaşların başvurularını kaydederek bunları mahkemeye iletir
  • Yargıç kararlarının uygulanmasını ve infaz kararlarının uygulanmasını izler
  • Alacakların tahsilini sağlar
  • Mahkeme ilamlarının icrası işlemlerini yürütürler

Adalet meslek elemanları genellikle büro tipi kapalı alanlarda, oturarak görevlerini yürütürler. Adalet meslek elemanları adalet bölümünü başarıyla tamamlamış Adalet bölümü diplomasına sahip olanlardır.

Adalet Meslek Elemanı Nasıl Olunur?

Adalet Meslek Elemanı olmanın şartıilk olarak meslek için gerekli eğitimi almaktır. ilkokul, ortaokul ve lise eğitiminin tamamlanmasının ardından üniversite sınavına girmek ve üniversite sınavının eşit ağırlık alanından bölüm için yeterli puanı almak gerekir.

Yeterli puanın alınmasının ardından puanın yeterli olduğu üniversiteler için tercih yapılması gerekir. Puanınızın yeterli olması durumunda tercih ettiğiniz üniversiteye yerleşirsiniz.

Adalet meslek elemanı olmak için üniversitelerin 2 yıllık adalet bölümünden mezun olmanız gerekir. KPSS den yeterli puan alınarak kamu kurum ve kuruluşlarında mesleğe başlanabilir.

Bununla birlikte özel sektörde de iş bulma ihtimali bulunmaktadır. 2 yıllık adalet bölümünden mezun olduktan sonra Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile 4 yıllık hukuk fakültesi bölümüne geçiş hakkı da bulunmaktadır. Buradan hâkimlik, savcılık ve avukatlık kariyerlerine kadar yükselme şansı elde edilebilir.

Bu nedenle alanında ilerlemek isteyen öğrencilerin ön lisans eğitimini başarılı ve yüksek notlarla bitirmiş olması gerekir. Ayrıca DGS sınavından da iyi bir puan alması gerekir.

Hukuk okumak isteyen birçok öğrenci üniversite sınav sonucunda Hukuk fakültesine yerleşememesinin ardından bu yolu izlemektedir. Adalet bölümü sadece Adalet meslek elemanı olmak için değil bir avukat, hakim ya da savcı olabilmek için bir köprü de olabilir.

Adalet meslek elemanları işinin gerektirdiği sorumluluk duygusuna haiz kişiler olmalı, hukuk ve sosyoloji alanında kendini geliştirmeli, çalışkan, dikkatli, tertipli olmalı, Türk dilini iyi kullanmalıdır. Adalet hizmetlerinin gerektirdiği nitelikler göz önüne alınarak Adalet bölümünün 2 yıllık ön lisans süresince öğrencilere teorik ve uygulamaya yönelik bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir